Předchozí
Šipka vlevo
Následující
Šipka vpravo
Zavřít Přesunout

Středozemě na Novém Zélandu

...porovnání našich fotek se záběry v Pánovi prstenů...

Dnes je to již 14 dnů, co jsme se vrátili z cesty po Novém Zélandu zpět domů. Po 6 týdnech mimo domov se navalila spousta věcí, které bylo nutné řešit a tak sestavení této stránky trvalo docela dlouho. Byla to pěkná piplačka vytáhnout ty správné záběry přímo z filmu, který má na 6 DVD téměř 11 hodin a dohledat k tomu tu správnou fotografii z počtu přesahujícím 5000. Jak se podařilo můžete nakonec posoudit sami.

Některé záběry se dají zcela přesně identifikovat. U jiných je třeba hledat detaily (tvar vrcholků hor, větve nebo kořeny stromů...), protože jsou foceny z jiného úhlu či pozice, než stála kamera, nebo byly pro potřeby filmu lehce digitálně upraveny či "zdeformovány". Zbylé záběry pak není možné identifikovat vůbec, protože místo natáčení leželo na soukromém pozemku, kam nebyl přístup a tak jsme alespoň vyfotili blízké okolí. Při procházení fotek a filmu jsem byl mnohdy sám překvapen, co jsme to čirou náhodou vyfotili ;o)Severní ostrov, Port Waikato - Větrov (Wathertop)

Na Severním ostrově, asi 2 hodiny cesty od Aucklandu (směrem na Hammilton) leží pobřežní městečko Port Waikato. Když pojedete ještě dál po silnici, na které brzo skončí asfalt a značně se zůží, po silnici, která již není ani zakreslena v mapě, narazíte asi po 5 km na kopec, který byl použit jako místo, kde je Frodo bodnut Nazgulem. Kopec je bohužel na soukromém pozemku a nedá se k němu zajet s té správné strany, proto je na naší fotografii z jiného úhlu. Ruiny Amon Sul byly dodány digitálně a scéna se pak odehrává v interiérech. Okolí bylo použito pro některé záběry cesty z Kraje. Přímo v Port Waikato je krásná pláž The Sunset Beach.
Větrov - Weathertop Port Waikato


Severní ostrov, Lake Taupo, národní park Tongario (Mt. Ngauruhoe) - Mordor

Pro natáčení Mordoru byla vybrána oblast aktivních sopek kolem jezera Lake Taupo - Národní park Tongario. Toto místo by zcela určitě neměl vynechat žádný z návštěvníků Nového Zélandu a pokud mu dobře slouží nohy, pak by měl projít poměrně náročný track Tongario Crossing (18km s převýšením 800m do kopce a 1000m dolů). Pro natáčení Osamělé hory použili filmaři sopku Mt. Ngauruhoe, kolem které tento track vede a je možné vylézt přímo na ktáter (který několikrát za rok kouří)..
Osamělá hora - Single Mount Np. Tongario, Mt. Ngauruhoe
Osamělá hora - Single Mount Np. Tongario, Mt. Ngauruhoe


Severní ostrov, Lake Taupo, Whakapapa Ski Areál - Mordor

V NP Tongario leží lyžařský areál Whakapapa. Ve stejnojmenné vesničce byl po dobu natáčení ubytován štáb v hotelu Grand Chateau, kde mají vzkutku zajímavou knihu hostů... Z Whakapapa Village vedou zajímavé tracky napříč "Mordorem" a k dalším místům natáčení, například k vodopádům Tawhai Falls. My jsme zde bohužel měli příliš málo času. Na snímku z LOTRa si všíměte zejména tvaru hory uprostřed lehce vlevo a porovnejte s naší fotkou.
Mordor, The Land of Mordor Whakapapa Village, Whakapapa Ski Areál


Severní ostrov, Lake Taupo, Whakapapa Ski Areál (Mt. Ruapehu) - Mordor, Emyn Muil

Asi 5 km nad Whakapapa Village leží horská vesnička Iwikau Village, kde bylo natočeno asi nejvíce záběrů z Mordoru. Vyjeďte si lanovkou až pod sopku Mt. Ruapehu, která byla použita jako Hora Osudu. Z horní zastávky lanovky vedou tracky po dalších zajímavých místech. Jeden z nich ke ktáteru sopky, který zalila voda a vytvořila zde jezero. Tato sopka naposled explodovala v září 2007.
Hora Osudu - Mount Doom Mt. Ruapehu, Whakapapa Ski Areál
Na této fotce vidíte scénu, kdy se Frodo se Samem schovávají před skřety a pak se musí na chvíli přidat k jejich jednotce, aby nebyli prozrazeni. Porovnejte kopec ve středu naší fotky se záběrem, kde je část tohoto kopce zcela vlevo.
Emyn Muil Iwikau Village, Whakapapa Ski Areál


Severní ostrov, Upper Hutt, Harcourt Park- Zahrady Železného Pasu, Skřetí stromy (Isengard Gardens, Orc Trees)

Severně nad Wellingtonem je město Upper Hutt, v jehož blízkém okolí bylo natočeno spoustu záběrů. Roklinka v Kaitoke Regional Parku, u řeky Hutt River pak Rohan River a Anduin River a další místa. Opět jsme z nedostatku času nemohli navštívit vše, co bychom rádi. Zastavili jsme se zde pouze v Harcourt Parku, kde se natáčely zahrady Železného pasu a skřeti, jak kácí stromy. Na záběru si všiměte zejména stromu stojícího vpravo od věže a porovnejte z naší fotkou. Tato fotka se nám povedla čirou náhodou, jenom ten strom máme z druhé strany.
Zahrady Železného pasu - Isengard Gardens Upper Hut, Harcourt Park
Stromy v parku se během natáčení pochopitelně nekáceli. Filmaři sem nechali dovézt několik stromů z jiného konce NZ včetně kořenů, tyto stormy znovu zasadili a pak je během natáčení několirát pokáceli. Strom co máme na fotce tedy nejspíš nebude ten samý strom, co je v záběru.
Skřetí stromy - Orc Trees Upper Hut, Harcourt Park


Severní ostrov, Upper Hutt - Minas Tirith, Helmův Žleb (Helms Deep)

Kousek za městem Upper Hutt na silnici vedoucí do Wellingtonu se nachází funkční kamenolom, který si filmaři pronajali pro natáčení záběrů Helmova Žlebu a Minas Tirith. Kamenolom byl po natáčení opět uveden do provozu a místa natáčení jsou tedy nedostupná a vzhledem k odtěžování kamene bychom je nejspíš stejně již neměli šanci poznat. Fotografie sem dávám pouze pro ilustraci...
Minas Tirith Kamenolom Upper Hut
Helmův Žleb - Helm's Deep Kamenolom Upper Hut


Jižní ostrov, Mackenzie Country, Mt. Cook - Pohled na Minas Tirith a další místa

Mackenzie country, vesnička Mt Cook a vlastně celé Jižní Alpy byly použity pro celou řadu záběrů. Jeden ze zásadních je umístění města Minas Tirith. Z vesničky Mt. Cook vede spousta zajímavých horských tracků k ledovci Tasman Glacier, pod Mt.Cook a další.
Pohled na Minas Tirith Mackenzie Country, Mt. Cook
Cesta z Morie South Alps


Jižní ostrov, Twizel - Pelennorská pole (Pelennor Fields)

Kolem města Twizel se rozprostírají poměrně rozsáhlé planiny bez zástatavby, bez ohrad a civilizace. Tyto planiny byly použity pro natáčení závěrečné bitvy o Minas Tirith v Návratu Krále. Některé detaily bitvy sice byly točeny na Severním Ostrově u města Paraparaumu v parku Královny Alžběty, ale veškeré pohledy s pozadím jsou točeny zde. Na fotkách si všímejte hodně detailů, zejména nízkého zatravněného kopečku v popředí.
Pelennorská pole - Pelennor Fields Twizel
Pelennorská pole - Pelennor Fields Twizel
Pelennorská pole - Pelennor Fields Twizel


Jižní ostrov, Jižní Alpy, Franz Josef Glacier - Světelné signály (Lighting of The Beacons)

Na Západním pobřeží Jižního ostrova se nacházejí dvě ledovcové vesničky, Franz Josef Glacier a Fox Glacier. Z nich se nechají podnikat různé výpravy k ledovcům, nebo přímo na ně. Ledovec Franz Josef Glacier byl použit při natáčení signálních ohňů kterými volal Gondor na pomoc Rohan. Vzhledem k tomu, že nám u ledovcových vesniček pršelo a hory se halily v mracích, není na fotce nic moc poznat.
Světelné signály - Lighting of The Beacons Franz Josef Glacier


Jižní ostrov, Tarras - Cesta k Brodu (Fligth to The Ford, Great East Road)

U asi deset minut jízdy od města Tarras po neasfaltové cestě přijedete k místu, kde se natáčely scény, kdy Arwen veze zraněného Froda do Roklinky a je pronásledována Nazguly. Celé natáčení se odehrálo na soukromé půdě a ze silnice není nic vidět. Když jsme zde projížděli, bylo otevřeno a nikde ani živáčka... drze jsme načíhli a zejména spodní fotka se nám opravdu povedla. Všiměte si dvojičky stromů u nás lehce vlevo, ve filmu lehce vpravo..
Cesta k brodu - Fligth to The Ford Tarras
Cesta k brodu - Route to Ford Tarras


Jižní ostrov, Wanaka - Jižní Roklinka (South of Rivendell)

U města Wanaka se také natáčela spousta záběrů, zejména pak Misty Mountains a Jižní Roklinka. Jižní Roklinka se točila 15km za městem na Treble Cone Ski Field. Rujny byly dodány digitálně a byl upraven lehce i terén. Zde je tedy třeba trocha fantazie..
Jižní Roklinka - South ofRivendell Wanaka
Gandalf letící přes Mlžné horypo svém vysvobození Gwaihirem ze Železného Pasu. Pro záběry byly použity hory za jezerem Lake Wanaka. Ani zde není možné záběry přesně srovnat.
Gandalf a Gwaihir Wanaka


Jižní ostrov, Queenstown, Kawarau River - Řeka Anduin (River Anduin), sochy králů (Pillars of The Kings)

Pro filmování řeky Anduin bylo použito spoustu míst po celém Novém Zélandu, jedním z nejzajímavějších však je místo filmování kde projíždí Společenstvo na lodích kolem soch králů, symbolů Gondoru. Na toto byla použita řeka Kawarau kousek za Queenstownem, kousek od velmi známého centra Bungee..
Sochy králů - Pillars Of The Kings Řeka Kawarau - Queenstown


Jižní ostrov, Arrowtown - Kosatcová pole (Gladden Fields)

Ve městečku Arrowtown a u její zlatonosné říčky byly pořízeny záběry Kosatcových polí, tedy místa, kde projiždí Isildur poté, co odmítl hodit Prsten do hory osudu a je napaden skřety. Následně skáče do vody, kde prsten ztrácí a je zabit šípem. No uznejte, že tato fotka se obzvláště podařila.. To jsme ani nečekali..
Kosatcová pole - Gladden Fields Arrowtown
Dále se u Arrowtownu natáčely některé detaily příjezdu Arwen pronásledovanou Nazguly při cestě s Frodem do Roklinky.
Bruinenský brod - Ford Bruinen Arrowtown


Jižní ostrov, Skippers Canyon - Bruinenský brod (Ford Bruinen)

Hluboko v horách, kam vede pouze uzoučká cestička tesaná ve skále 4000 zlatokopy v době zlaté horečky, leží Skippers Canyon, dříve jedno z nejbohatších míst na zlato. Proti proudu řeky, kam se dostanete pouze na Jet Boatu, pak narazíte na místo, kde Arwen zavolá kouzlem vodu, která spláchne Nazguly...
Bruinenský brod - Ford Bruinen Skypper Canyon


Jižní ostrov, Queenstown, Deer Park Heights - Cesta smrti z Rohanu do Helmova Žlebu (Path of The Dead)

Kousek od Queenstownského letiště, směrem na Milford Sound je kuželovitý kopec Deer Park Heights, kde byla natáčena spousta doplňujících záběrů, z čehož asi nejzajímavější je cesta lidí Rohanu do Helmova Žlebu. Pokud chcete přímo na Deer Park Heights, pak si připravte 20NZD za vjezd na soukromý pozemek. My jsme tuto fotku udělali ze silnice po cestě do Milford Soundu.
Rohan - Cesta smrti - Path of The Dead Queenstown - Deer Park Heights


Jižní ostrov, Queenstown, Closeburn, Glenorchy - Vrch Oka (Amon Hen)

Mezi Queenstownem a Glenorchy, u jezera Wakatipu Lake byla natáčena scéna kdy je Frodo napaden Boromirem a pak následně Společenstvo napadeno Skřety. Amon Hen stál na kopci nad silnicí, místo samotné není přístupné, ale dobrá fotka se dá udělat i u silnice.
Vrch oka - Amon Hen Closeburn - Glenorchy - Queenstown


Jižní ostrov, Twelve Mile Delta, Glenorchy - Ithilien, Olifants

Další zastávka mezi Queenstownem a Glenorchy je Twelve Mile Delta, kde je jeden zajímavý track vedoucí po místech natáčení Ithilien. Nám se povedlo docela dobře chytit místo, kde Smeagol, Sam a Frodo vaří králíka a pak místo, kde Frodo a Sam vidí Olifanty a následně jsou zajmuti bratrem Boromira.
Ithilien Twelve Mile Delta - Glenorchy
Ithilien - Olifants Twelve Mile Delta - Glenorchy


Jižní ostrov, Glenorchy Paradise - Železný pas (Isengard), Lothlorien, Amon Hen, Misty Mountains

Asi nejvíce záběrů se natáčelo za městem Glenorchy, na soukromé půdě zvané Paradise. Na tato místa se sami nejspíš vůbec nedostanete, jedinou šancí je zaplatit si krokovou vyjížďku na koních v místní Dart Stable. Jako průvodce s vámi pojede člověk, který se přímo podílel na natáčení a pomáhal s výběrem míst. Odměnou vám bude vyprávění o přípravě a průběhu natáčení. Dart Stable také zapůjčovala k natáčení své koně. Pravdou je, že díky natáčení je tato stáj silně za vodou a její chování k zákazníkovi je více než neseriozní. Ale to sem příliš nepatří... První série fotek je Železný Pas.
Železný pas - Isengard Glenorchy - Paradise
Železný pas - Isengard Glenorchy - Paradise
Železný pas - Isengard Glenorchy - Paradise
Železný pas - Isengard Glenorchy - Paradise
Železný pas - Isengard Glenorchy - Paradise
Železný pas - Isengard Glenorchy - Paradise
Železný pas - Isengard Glenorchy - Paradise
Na fotce níže je vyfoceno místo, kde umírá Boromir po napadení skřety na Amon Hen.
Vrch oka - Amon Hen Glenorchy - Paradise
Dále se u Glenorchy natáčely záběry Lothlorien, kde je Galadriel konfrontována s prstenem. Místo pravděpodobně nepoznáte, protože do filmu bylo zkrášleno umělými kořeny a dalšími dekoracemi kolem.
Lothlorien Glenorchy - Paradise
Většina záběrů Mlžných hor pochází také z Glenorchy - Paradise
Mlžné hory - Misty Mountain Glenorchy - Paradise
Pohled na Minas Tirith a Mlžné Hory (Misty Mountains) Glenorchy, Paradise
Mlžné hory - Misty Mountain Glenorchy - Paradise
Když Saruman zaklíná hory, přes které jde Společenstvo, pak se dívá na kopce kolem Glenorchy
Moria Glenorchy - Paradise


Jižní ostrov, Te Anau - Řeka Anduin (Anduin River), Mrtvé močály, Fangornský hvozd (Fangorn Forest)

Posledním místem natáčení LOTRa, které jsme během naší cesty navštívili byla řeka Anduin, resp. kousek za městem Te Anau Waiau River. Kolem Te Anau se též natáčely Mrtvé močály a Fangornský hvozd. Mrtvé močály jsou veřejnosti nepřístupné a na na cestu k Fangornskému hvozdu jsme neměli čas. Máme alespoň řeku Anduin. Naše fotka je pořízena z druhé strany, než stála kamera, ale poznat to myslím jde docela dobře.
Řeka Anduin - Anduin river Te Anau


Matamata - Hobitín, LOTR Safari a další komerční místa

Pokud budete v naší cestě hledat Hobitín, pak ho nenajdete. Je to silně komerční místo, kam se dá jet jenom s organizovanou skupinou za cenu 50NZD na osobu a podle lidí, kteří toto místo navštívili to opravdu nestojí za to. Stejně tak jsme vynechali i další místa, která využívají jejich majitelé komerčně. Jak vidíte, míst, která se dají navštívit volně je na Novém Zélandu stále dost. Stejně tak jsme si nezaplatili LOTR Safari, jehož ceny naprosto neodpovídají kvalitě. Byli jsme svědky toho, jak řidič safari zastavil s lidmi daleko od místa, kde se natáčely Pillars Of Kings a vyprávěl o tom, že se to natáčelo zrovna tam.Mt Potts Station, Mt Sunday - Edoras a další zajímavá místa

Z míst, na která nám nezbyl čas nás asi nejvíce mrzí Edoras. Je to místo volně přístupné, ale cesta k němu vede asi 40km po nezpevněné cestě a u stanice Mt Potts končí. Prostě není možné vidět vše.. Dále nás mrzí planiny Rohanu na Ida Valley, Roklinka u Upper Hut a místa kolem Nelsonu jako Dimril Dale, Chetwood Forest a další...