Předchozí
Šipka vlevo
Následující
Šipka vpravo
Zavřít Přesunout

Naše komentáře...

... aneb co v průvodci nenajdete...

  • vzdálenosti - to co na mapě vypadá jako kousek, může ve skutečnosti být cesta na celý den. Na klikatých úzkých silničkách vedoucí z kopce do kopce ujet 100km je mnohdy cesta na půlku dne. Navíc s karavanem se ani na rovné silnici nedá bezpečně více než 100, což je navíc zde maximální rychlost i na dálnicích..
  • silnice nižších tříd - to je kategorie sama pro sebe. Nikdy nevíte, kde skončí asfalt a pojedete jenom po udusaných kamínkách a také kde budete muset někam couvat, pokud potkáte protijedoucí auto. Věřte, že pak vaše průměrná rychlost velmi značně klesne ;o)
  • mosty - i po několika dnech mi přivádějí k úsměvu. Proč dělat most, po kterém mohou přejet auta v obou směrech, když si jedno přece může počkat ;o)))) S takovými zůženími se setkáte i na hlavních tazích.. Kuriozitou pro nás byl most, kde se dalo přejet jen v jednom směru, ale ještě ho v celé dýlce silnice sdílela s vlakem. (Fotka mostu je v 16. dni.)
  • Jeden z místních mostů.. jó, kdo šetří má za tří.. Místní kovboj..
  • místní řidiči - jsou hodně v pohodě, většinou nikam nespěchají, jezdí dost ukázněně. Většinou je ani nerozhodí nějaký ten cizinec jedoucí po otočení či nějaké nezvyklé manipulaci kousek v protisměru. Poslal bych sem pár pražáků na školení, co je to ohleduplnost..
  • pořádek - je tu všude krásně uklizeno, nikde nenajdete poházené odpadky ani černé skládky a to ani kolem silnic..
  • benzínky - rozhodně nelze počítat, že natankujete v každém městě. Vzdálenosti od benzínce k benzínce mohou být i 50 a více km. V případě fjordu Milford Sound poslední benzínku potkáte asi 120km daleko..
  • kempy - kempy jsou upravené, toalety a sprchy se zde uklízejí několirát za den, to platí i o veřejných toaletách ve městech. Jen kohoutky u umyvadel jaksi postrádají směšovač, takže u každého umyvadla máte kohoutek na teplou a jiný kohoutek na studenou vodu. Navíc někde voda teče jenom pokud kohoutek držíte zmáčklý. Docela sranda. V některých kempech se musí "push a button!" nebo "pay a fee" pro teplou vodu ve sprše, pak po stisku tlačítka či zaplacení poplatku 50centů (vždy ale venku ze sprchy) teče teplá voda po dobu 8-10 minut..
  • kreditní karty - ač je akceptuje každá trafika, můžete mít na některých místech problém zaplatit či vybrat. Často se nám stává, že je karta zamítnuta. Na terminálu se volí 3 typy účtů (Save, checque, credit). Většinou výběr/platba správně funguje na CREDIT, občas na CHECQUE, ale může se stát, že je karta stále dokola zamítána. Mám karty 3 různých bank a když to nešlo u jedné, nešlo to u žádné. U bankomatu navíc hrozí, že po 3. zamítnutí bude karta "sežrána" a máte smůlu.. Proto doporučuji mít u sebe stále hotovost alespoň 100NZD, zamítnutí karty a nedostatek hotovosti vás může přivést do hodně nepříjemné situace..
  • internet - většinou bývá v kempu nebo hotelu nějaký WiFi HotSpot za 10NZD na 24hodin. Což je dost pozitivní.. Ale i jsou zde i odlehlá místa kde nenajdete ani internetovou kavárnu..
  • WC a sprchy v jednom z kempů Sprchy v jednom z kempů