Předchozí
Šipka vlevo
Následující
Šipka vpravo
Zavřít Přesunout

Fee Jee - naše týdení zastávka

Z Nového Zélandu jsme si ještě odskočili na FeeJee

Z Christchurch odlétáme s troškou zpoždění. Let probíhá klidně, jen je o něco delší, než jsme si původně mysleli, trvá asi 4 hodiny. Docela dlouho letíme nad Novým Zélandem, a tak se snažíme rozpoznávat místa, kde jsme ztrávili předchozí 4 týdny. Na Fiji si letíme odpočinout od cestování, vyspat se a taky se vykoupat v teplém moři. Nový Zéland není příliš koupací destinací. Teploty nedosáhnou ani v létě 30 stupňů a stále vane od moře svěží chladnější vítr. Za celou dobu jsem se zde koupal jenom jednou, Lucka vůbec. Tak jsme zvědaví na Fiji, což je takové "Chorvatsko" pro obyvatele Nového Zélandu...
Recepce Sonisali Island Resortu Naklíčené kokosové ořechy, budoucí palmy..
Pár dnů před koncem našeho pobytu jsme byli varování, že není vhodná návštěva na Fiji a vlastně všech zdejších ostrovů na jih od rovníku, neboť je zde léto, což zde znamená monsunové deště a cyklóny. Již při přistávání je nám jasno, že na tom něco bude, protože ostrov je zahalen do nízkých černých mraků a letadlo začíná omývat voda. Vylézáme z letadla a dostáváme teplotní a vlhkostní pecku. Je asi 30, vzduch je prosycen vodou téměř na 100%, až by se dal krájet.
Pokoj 201 v Sonisali Island Resortu Pokoj 201 v Sonisali Island Resortu
Procházíme celkem formálním imigračním řízením, stejně tak je formální kontrola na dovoz potravin a jiných zakázaných věcí, obdoba NZ MAF. Zde to příliš neprožívají a i když mám v dotazníku zaškrtlé potraviny, nikdo je nechce ani vidět. Zavazadla máme pěkně mokrá, látkový kufr je úplně promočený. Jdeme se zeptat, jak se nejlépe dostaneme do hotelu. Nejsem si jist, zda máme či nemáme zajištěný transfer. Po návštěvě dvou přepravních agentur zjišťujeme, že transfer nemáme a musíme tedy jet taxíkem. Cena je lidová 30 FJD. (1 FJD = cca 1 NZD). Za to, že s námi taxikář zastaví u bankomatu chce 5FJD navíc.. Celou cestu z letiště prší a oblohou se honí opravdu nechutné mraky.. Fouká vítr...
Restaurace v Sonisali Island Resortu Bufetová snídaně v Sonisali Island Resortu
Dojíždíme k hotelu, který je na na poloostrově Sonisali a mezi ním a pevninou teče řeka. Již z letadla jsme viděli, jak jsou díky monsunům řeky úplně hnědé, tahle není vyjímkou. No pozdrav bůh, to bude to moře tady vypadat. A taky vypadá, je stejně hnusně hnědé, jako ta řeka. Do resortu nás transportuje lodička, která pendluje mezi pevninou a resortem. Stále prší. Padá na mě docela deprese, že jsme sem vůbec jezdili. Dostáváme klíče od pokoje a jdeme se ubytovat. Pokojík máme naštěstí moc hezký, asi tu budem trávit dost času, víc, než bychom chtěli... Po večeři jdeme spát. V noci vítr a déšť ještě zesílil, měli jsme pocit, že nás přijde brzo navštívit oknem nebo střechou.
Bufetová večeře v Sonisali Island Resortu Monsunový déšt
Následující den vypadal stejně. Déšť, prudký vítr a teplota kolem 30. Jsme zalezlí na pokoji, běží nám klimatizace hlavně kvůli šílené vlhkosti vzduchu a krom snídaně a večeře nevycházíme. Jsem dost naštvaný, že jsme sem vůbec letěli a taky mne dost mrzí, že nás Vlaďka nevarovala, že v tuto dobu zde jsou monzunové deště a že je tedy velká pravděpodobnost, že nebudeme mít hezké počasí. Zůstali bychom raději déle na Zélandu. Je pravda, že jsem si informace o Fiji mohl předem ověřit, ale letěli jsme sem na doporučení... Kolem poledne se mraky začaly trhat a začalo prosvítat sluníčko. Už nás s Luckou to válení na pokoji nebavilo, a tak se přesouváme válet k bazénu. Moře je naprosto nepoužitelné a stále hnusně hnědé.. Navečer se od moře přižene šílená průtrž doprovázená větrem, že pomalu nestihnem ani od bazénu dojít k recepci.. I v takovémhle nečase je pořád kolem 30stupňů... Jdem na večeři a spát, venku stále prší a fouká.. O zítřku si neděláme přílišné iluze..
Restaurace v Sonisali Island Resortu Pool Bar v Sonisali Island Resortu
Ráno nás nečekaně budí nádherně modrá obloha se sluníčkem, krásný svěží vzduch po noční bouřce. Vidíme zaměstnance resortu, jak všechno pečlivě uklízejí, hrabou trávníky, odnáší spadané větve. To včera nedělali, něco je jinak. Při snídani se ptám místních, na počasí a na úklid a všichni se strašně usmívají a dozvídám se, že dnes ráno zkončily dva měsíce trvající monsunové deště a od teď že bude krásné počasí (s občasnou lehkou odpolední bouřkou z tepla). Jak to poznali? Taky mi to vrtá hlavou, dnem v kalendáři to asi nebude.. Prostě se změnila obloha a mraky a místní moc dobře vědí, co to znamená. Pro nás je to úžasná zpráva..
Rozhraní moře a pláže v Sonisali Island Resortu - kameny a špinavé moře Molo na řece u Sonisali Island Resortu
Celý den se pak válíme u bazénu, ale nejsme s Luckou moc na "válecí" dovolené a i když jsme sem jeli odpočívat, už nás to nebaví a vymýšlíme, co bychom podnikli. V hotelu je pobočka Rousies Holiday, která zabezpečuje fakultativní výlety i pro náš resort. Rezervujeme si tedy na poslední dva naše dny jeden výlet na South Sea Island (já se dvěma ponory) a druhý okružní jízdu po ostrovech v souostroví Mamanuca Islands se zastávkou na Treasure Island. A opravdu nelitujeme. Konečně můžeme vidět opravdové Fiji i se všemy až nádherně "kýčovytými" pohledy na ostrovy s bílým pískem, křištálově čistou modrou vodou a palmami. Mělké moře téměř bez vln má zde teplotu kolem 28 stupňů a je plné korálů, ryb a dalších vodních živočichů. Koupat se zde je naprosto nezapomenutelné stejně jako potápění. Korály hrají všemi barvami (na fotkách to bohužel není příliš vidět) a tolik rozmanitých druhů ryb jsem pohromadě nikde jinde neviděl. Písek na zdejších ostrovech jsou vlastně vlnami rozemleté korály, které jsou po odlomení od útesu vyplaveny na břeh. Na South Sea Island byl písek poměrně hrubý a plný vyplavených korálů.
Fiji, město Nadi South Sea Island - no není to nádhera?
Takže se nám nakonec krásně vydařil i výlet na Fiji. Krom nádherných ostrovů a příjemného koupání jsme mohli na vlastní kůži pocítit, jak vypadá monsunový déšť, i to byla nakonec dobrá zkušennost. Kdybyste někdy plánovali cestu na Fiji a budete chtít být u krásné pláže, pak nejezděte ani na jeden ze dvou velých ostrovů. Nad nimi se díky horám stále drží mraky a poměrně často zde prší (nám pršelo každý večer). Navíc zde deště vyplavují v řekách do moře spoustu bahna a dalšího bordelu a moře u velkých ostrovů není moc na koupání. U našeho resortu mělo úplně hnědou barvu.. Pokud nechcete prozkoumávat vnitrozemí a hory těchto ostrovů a chcete si užít bílého písku a koupání, pak si Vyberte některý z resortů umístěných na malebných ostrůvcích uprostřed moře. Spojení s pevninou je zde několikrát za den. Na nás nejlépe zapůsobil ostrov Mana v souostroví Mamanuca Islands... Ale je pravda, že z 333 ostrovů, které k Fiji patří jsme jich viděli pouhých 10..
Rybka, rybka, rybka.. Už jste viděli Nema?
Ideální doba pro návštěvu se stabilním počasím je duben - červen. Setkáte se zde s velmi milými lidmi, ale buďte připraveni na to, že se vás téměř každý zeptá odkud jste, jak budete na Fiji dlouho a jestli se vám Fiji líbí. Tak si chvílema příjdete jako kolovrátek, neboť budete dokola opakovat stejné věty, že jste z České republiky atd atd.. dále zde nejsou obvyklé pobyty AllInclusive, dokonce i polopenze někde bývá problém, proto si připravte poměrně dost peněz na jídlo a pití. Ceny ve zdejších resortech rozhodně nejsou lidové, 22FJD za jeden koktejl není neobvyklá cena. Večeře pro jednoho pak přijde cca na 40-60FJD, lahev vína 40FJD..
Korál plný života... A zase ten Nemo...
Lucka v moři u South Sea Island Západ slunce nad Sonisali Island Resort
Beachcomber Island - centrum teenagerů a celonočních pařeb Beachcomber Island
Beachcomber Island - centrum teenagerů a celonočních pařeb Mana Island - jak vystřižený ze hry Age of Empires..
Treasure Island - pohled na z palmového háje na pláž Treasure Island - pohled na z palmového háje na pláž
Treasure Island - na protější straně Beachcomber Island Mana Island - ten se nám líbíl asi nejvíce
Mana Island Ostrůvek u Malolo Island
Mana Island - jako z Age of Empires Mana Island
Mana Island - jako z Age of Empires Malolo Island
Castaway Island Koktejlek na rozloučenou..
Představení domorodých národních tanců Poslední západ sluníčka před odletem..


Další fotografie ve fotogalerii...