Předchozí
Šipka vlevo
Následující
Šipka vpravo
Zavřít Přesunout

Mt. Tarawera, Burried Village, Wai-O-Tapu, Taupo

Severní ostrov

11. den - 6.únor 2008

Jak jsem již včera psal, nedaleká sopka Mt Tarawera vybuchla naposledy v roce 1896 a její erupce zasypala popelem, kameny a lávou široké okolí a zničila několik vesnic, zemřelo celkem asi 170 lidí. Jednou znich je kompletně vyhrabaná vesnička Burried Village, kterou je za NZD á 26 možno prohlédnout. Z této vesnice zahynulo 16 lidí včetně celé rodiny majitele místního hotelu. Nedaleko Burried Village se totiž nacházely "Ping&White Teraces", přírodní plata z křemene vytvářející rozsáhlou vodní kaskádu. Bohužel i tato plata byla výbuchem sopky zcela zničena a jejich obnova se nedaří.
Vesnice zničená výbuchem sopky Mt Tarawera Hotel zničený v Burried Village výbuchem sopky Mt Tarawera
Z Burried Village jsme se vydali obhlédnout sopku. Nejprve ze strany od stejnojmenného jezera Tarawera Lake a pak z druhé strany. To se nám ne zcela povedlo, protože až jsme následovali směrové tabule, silnice skončila bránou a nápisem "Maore Private Property!".. Další zastávkou byla termální oblast gejzírů Wai-O-Tapu. Nejznámější gejzír Lady Knox jsme nenavštívili, neboť jsme nestihli jeho řízenou "erupci".. Zato zbytek oblasti (opět ponořený do silného sirného zápachu) se nám za NZD á 26 prohlédnout podařilo. Ohromná termální jezera ohřívaná přímo magmatem bublajícím v místních spících sopkách jsou opravdu krásná..
Vodopádny v Burried Village Sopka Mt Tarawera
Wai-O-Tapu termální jezero Champagne Wai-O-Tapu termální jezero Champagne
Wai-O-Tapu termální řeka Wai-O-Tapu - Lucka a Martin ;o)
Vodopády HukaFalls před městem Taupo Pohled na město Taupo
Z termální oblasti pokračujeme k městu Taupo, před kterým se ještě stavujeme u vodopádů Huka Falls, která sice nepadají z velké výšky, zato je tu opravdu !velmi! silný průtok vody. Pak zastavujeme na outlooku nad městem Taupo, kde se nám otevírá nádherný pohled na stenojmenné jezero a díky jasnému počasí (je velmi silný studený vítr) i na sopky Mt Tongario a Mt Ngauruhoe, na které máme zítra jít. Dále projíždíme kolem jezera, které opět posloužilo pro pár záběrů v Pánovi Prstenů. Parkujeme v kempu Oassis v městečku Tokaanu. Co myslíte mají tu internet?? Uhodli jste, nemají.. Vítr se pomalu utěšuje a je úplně jasno.