Předchozí
Šipka vlevo
Následující
Šipka vpravo
Zavřít Přesunout

Vrtulníkem nad Fox Glacier, Mt Cook, Wanaka

Jižní ostrov

18. den - 13.únor 2008

Ráno vstáváme brzo, dnes máme na programu výlet helikoptérou nad vrcholky Jižních Alp. Musíme ale přejet o 25km jižněji, do druhého ledovcového města Fox Glacier. Cestou nám opět prší, mraky jsou nízko. Po příjezdu se jdeme registrovat v centrále společnosti, která mimo letů vrtulníkem a letadlem dělá i průvodcované tůry přímo na ledovec.
Začátek letu.. Ledovec Fox Glacier
Po zaregistrování a asi půl hodince čekání se nás ujímá řidič auta, které nás transportuje k heliportu, pár kilometrů za městem. Pilot vrtulníku nám šíleně připomíná našeho kamaráda Jirku Jiroucha, tak se s Luckou trošku bavíme ;o).. Následují pokyny, že k helikoptéře nesmíme přistupovat ze zadu (to mi něco připomíná - k cizímu koni se taky nesmí ze zadu ;o))). Nastupujeme tedy odpředu, aby nás helipotvora nenakopla. Vzlétáváme a jsme odnášeni nad krajinou směrem k ledovci Fox Glacier.
Krásný výhled na Alpy Mt Cook a Mt Tasman společně
Vylétáváme nad mraky a před námi se otevírá nádherný pohled. Krom toho že se chce říct "...hele mámo, to jsou panoramata...", tak je velkým zážitkem i let samotný. Pilot s námi občas zakrouží jako na centrifuze, jindy zase prudčeji klesne, je to tak trošku jako na horské dráze, ale o hodně zajímavější.. Fotíme, natáčíme, kocháme se a užíváme si let...
Přistání na ledovcí Přistání na ledovci
Po obletu nejvyšší hory Nového Zélandu Mount Cook a druhé nejvyšší hory Mount Tasman, dosedá helikoptéra pod vrcholky hor na ledovec. Můžeme vystoupit a užít si horského sluníčka ve výšce cca 3000m. Po pořízení pár záběrů znovu nasedáme do našeho stroje a pomalu se vracíme zpět na heliport, ze kterého jsme vráceni na centrálu. Něco málo posnídáme a vyrážíme směr Jih, město Haast, dále Haast Past a cílem dnešního dne je město Wanaka na břehu stejnojmenného jezera Wanaka Lake. Cestou si ještě uděláme asi dvouhodinovou procházku svižným tempem k pobřeží, kde dle průvodce mají být tučňáci a v únoru se sem chodí přesrsťovat. Bohužel na pláži nacházíme pouze bodavé písečné mušky, po tučňácích ani stopy.
Mt Tasman Mt Cook
Kolem města Wanaka se opět točilo pár scén LOTRa - například jižní pohledy na Rivendell (Roklinka) a pohled, kdy je Gandalf zachráněn ohromným orlem (Gwaihirem) z věže Sarumana. Tak se snad zítra na nějaké podíváme. Jo včera jsem zapomněl napsat k ledovci Franc Josef Glacier, že přesně u něho byly točeny záběry, kdy se zapalují ohně na vrcholcích hor signalizující žádost o pomoc z Gondoru do Rohanu. Bohužel díky špatnému počasí a mlze nemáme žádnou fotografii horní částí ledovce.
Houpací most v buši.. Muška jenom skoro zlatá..
Bohužel celý jižní ostrov nás provází více či méně nepěkné počasí. Když zrovna neprší a třeba i prosvítá sluníčko, hory jsou stále v mlze a bohužel přicházíme o ty nejkrásnější pohledy, které se nám zde mohou naskytnout. No co naděláme, musíme jenom doufat, že se počasí umoudří, poručit mu nemůžeme.. \