Předchozí
Šipka vlevo
Následující
Šipka vpravo
Zavřít Přesunout

Hass Pass, Skippers Canyon, Queenstown

Jižní ostrov

19. den - 14.únor 2008

S příjezdem do oblasti kolem Wanaky a Queenstownu jsme se ocitli přímo uprostřed Středozemě, protože jsme zde obklopení spoustou míst, kde se natáčel Pán Prstenů. Asi 15km od Wanaky se natáčely záběry jižní Roklinky (South Rivendell). Takže naše ranní cesta míří přímo sem. Poznáváte? Zkuste si přimyslet digitálně domalované stavby...
Jižní Roklinka, poznali jste? Cesta do Skippers Canyonu
Hlavním cílem dnešního dne je Skyppers Cannyon, tedy zlatokopecké místo, kam vede jedna uzoučká cestička vykopaná 4000 páry lidských rukou toužících po zlatě v polovině předminulého století. Autobus nás nakládá doslova uprostřed ničeho, na křižovatce silnice a cesty, na které je ohromná cedule Zákaz vjezdu vozidel z půjčovny!.. Proč tam ta cedule je pochpíme hned, jak přejedem horizont a začneme cestou širokou místy maximálně 3m klesat hluboko do kaňonu. Silnice se klikatí podél skal a my z okénem vidíme ohromný sráz dolů.. Řidič je od prvního pohledu sympaťák a hýří humorem. Oznamuje nám, že se nemáme bát, že za poslední rok zde nikdo nezemřel a že to tam má dobře naježděné, nejede to prvně..ale už po druhý. Nicméně má to hodně v ruce a zná snad každej kamínek, kupodivu nemám ani trošku strach a věřím mu.
Skippers Cannyon Jet Boat
Dole v kaňonu na nás čeká Jet Boat, neboli tryskový člun, Novozélandský vynález. Nasedáme a "pilot" nám cvičně ukazuje, co ta mašinka umí. Rozjede se rovně, zavlní se a na fleku udělá obrat o 360stupňů (spinuje).. Lidi sedící nakraji jsou zcela zlití.. Pak nám dává nezbytné instrukce a rozjíždíme se proti proudu řeky. Najíždí s námi ke krajům skal a strhává řízení na poslední chvíli, na širších místech s námi spinuje. Je to opravdu naprosto super, loď se chová jako auto na ledu.. Po asi 20 minutách dojíždíme do míst, kde se natáčel další ze záběrů LOTRa. Je to scéna, kdy Arwen zavolá vodu na černé jezdce, kteří jí pronásledují, když veze zraňěného Froda do Roklinky.
Ford of Brunien, poznali jste? Je libo bungee??
Po vrácení na základnu Jet Boatu se ještě vydáváme nahoru, do míst, kde vede přes kaňon most, ze kterého se skáče bungee. Žádný odvážlivec se nenajde, tak se jenom kocháme výškou a později nás již autobus odváží klikatou zlatkopeckou cestičkou opět k našemu Šnekovi. Cestou potkáváme spoustu aut jedoucích dolů a je opravdu zajímavé sledovat jak se auta na milimetry vyhýbají..až jde mráz po zádech, když kola jsou úplně nakrajíčku srázu dolů..fuj..
Čínská čtvrť zlatokpeckého města Arrowtown Ford of Brunien, další místo natáčení...
Další zastávkou po Skyppers Cannyonu je zlatokopecká vesnička Arrowtown, kde je zachovalá stará Čínská čtvrť. Z Arrowtownu již míříme směr Queenstown, který je mekkou novozélandského turismu. Z tohoto města to naprosto srší, že tu je snad opravdu jen kvůli turistům. Ubytováváme se v tomto zajímavém městečku v Lake View Kiwi Holiday Parku a od čtvrt na devět jdeme na předplacenou valentinskou večeři navrcholu místní lanovky Sky Line. Večeře je formou bufetu a vybírat je opravdu z čeho.. Nejvíc nás zaujalo vepřové na medu..
Queenstown - pohled zdola na lanovku Queenstown - pohled zhora