Předchozí
Šipka vlevo
Následující
Šipka vpravo
Zavřít Přesunout

Z Te Anau po South Scenic Route

Jižní ostrov

27. den - 22.únor 2008

Ráno je zataženo a poměrně chladno. Vyrážíme brzo z Te Anau po South Scenic Route, která kopíruje jih Jižního ostrova. Musíme ujet docela hodně, ale chceme ještě i něco vidět. Jako první děláme krátkou zastávku u jezera Manapouri a dále pokračujeme až k Waipapa Point.
Jeden z pohledů na moře.. Pláž s fosilními stromy..
Waipapa Point je místo, kde došlo k jedné z největších lodních katastrov v dějinách Nového Zélandu, když zde ztroskotala v roce 1881 loď plná pasažérů cestujících právě na Nový Zéland. Od té doby je na tomto výběžku maják. Maják se bohužel během naší návštěvy opravoval, ale to nebyl hlaví důvod naší cesty sem. Tím jsou velmi vzácní lvouni Novozélandští, které je možno vidět pouze zde. Nejdřív to vypadá, že je neuvidíme. Na pláži pod majákem ani stopy po lvounech. Na parkovišti jsme ale nasměrováni asi 200m druhým směrem a opravdu nacházíme dva lvouny. Podle velikosti odhadujeme, že se jedná o matku a mládě. Ostatní jsou asi ve vodě...
Vzácný Lvoun Novozélandský - mládě Vzácný Lvoun Novozélandský - samice
Máme z toho radost a popojiždíme na další místo, na Curio Bay. Tato zátoka je národní přírodní rezervací, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním jsou fosilní stromy, které je možné ve vodě vidět a další jsou velmi vzácní tučňáci žlutoocí, kteří se zde usadili. Většinou je možné je vidět pouze ráno a večer, ale dnes máme opravdu veliké štěstí, jeden tučňák tu "pozoruje cvrkot" z kamene na kraji pláže. Po neúspěšném několikakilometrovém výšlapu před pár dny jsme si již mysleli, že tučňáka přidáme na seznam toho, co jsme neviděli a máme ohromnou radost, že aspoň jednoho vidíme z blízkosti asi 5m.
Místo, kde žijí u pobřeží delfíni Tučňák žlutooký
Curio Bay jsou vlastně dvě zajímavá místa. První je pláž s fosilními stromy a žlutookými tučňáky a druhou je zátoka samotná. Ale nevíme, že tato dvě místa jsou od sebe pouhých pár set metrů ... snažíme se hledat na druhé straně zálivu, kam jedeme po šílených cestách, které vždy končí někomu na "na dvoře". Po dvou pokusech se vracíme zpět a už je nám jasno... Na místě, které jsme hledali se trvale usadilo asi 20 delfínů (delfín Hektorův), které je možné pozorovat jak dovádí pouhých pár desítek metrů od břehu. Cedule na pláži říká, jak se chovat a že se při koupání nemají delfíni pronásledovat. Naopak, když člověk zůstane v klidu, delfíni přijdou sami. I nápis při vstupu na pláž říká: "Milujte nás z dálky, nebo nás ztratíte navždy.." Toto je pravděpodobně jediné místo na světě, kde je možné delfíny trvale pozorovat takto blízko pobřeží.
Fosilní strom.. Jedna z pláží..
Čas už hodně pokročil a my pokračujeme dále po South Scenic Route. Poslední zastávkou dnešního dne jsou vodopády Parakaunui Falls, které mají být dle průvodce nejfotografovanější vodopády na Novém Zélandu. Jsou to terasovité vodopády a když není tak sucho, pak to může být opravdu pěkný pohled. Bohužel nyní stékají po terasách vodopádu jenom malé pramínky vody. Dochází nám nafta a dlouho jsme nepotkali žádnou benzínku, až v městečku Owaka. Bohužel benzínka je zavřená. Naštěstí je zde Motel s Holiday Parkem, kde můžeme zaparkovat našeho šneka. Dokonce zde mají i wi-fi internet, což nás na takovémhle místě opravdu mile překvapilo. Ráno natankujeme, uděláme krátou zastávku v nedalekém Nugget Point a budeme uprašovat cca 400km do Christchurch a tím naše putování po Novém Zélandu uzavřeme...
Přehánění ovcí za pomoci psů .. i po silinici Podle průvodce nejfotografovanější vodopád na NZ